Lyft Upp Qi Göteborg [2018-03-04]

LUQ Gbg 3 mars 2018WEB
Denna kalla vårvinter har en del känt sig lite frusna. Flera nya deltagare upptäckte vid denna kurs att qigongövningar snabbt kan öka cirkulationen och ge en varm skön känsla i hela kroppen. En skön upptäckt är också att även långvariga smärtor kan försvinna snabbt. Efter att ha tränat ett tag inser många att förbättringar skett på flera plan, sådant som kanske inte märktes så tydligt direkt.

Ryggont försvann

”Jag har problem med min rygg. Igår när vi gjorde qireglering fick jag först ont men sen blev det lite bättre. Idag har jag ”peppar, peppar!” inte haft ont i ryggen överhuvudtaget! Jag hoppas det håller i sig så jag slipper ha ont i ryggen mer.”

Tar ansvar för sitt eget liv

”En av de bästa sakerna med qigong är att man lärt sig att man är ansvarig för sitt eget liv. Man kan lätt skylla på yttre omständigheter men i grund och botten handlar det ju om hur man hanterar det. Qigongen ger god hjälp till att förstå hur man ska hantera saker.”

Somnade gott efter Lyft Upp Qi

”I januari hade jag något som verkade vara influensa. En natt hade jag så ont och så mycket feber att jag inte kunde sova. Jag brukar inte ta smärtstillande men letade nu efter Alvedon utan att hitta några. Till slut kom jag på att jag kan prova med Lyft Upp Qi. Det var smärtsamt men faktum är att efter en Lyft Upp Qi försvann smärtan nästan helt. Helt fantastiskt! Sen sov jag gott. Så enkelt. Vissa saker får man träna mer för medan andra kan fixas ganska fort.”

Lärare:
Patrik Rastija